Confirm Fitment Before You Buy
Not sure it fits? Message Year/Make/Model/Engine (2WD/4WD if applicable) and we’ll help confirm compatibility.
Why buy from Koskowski Automotive?
• 50+ years (since 1972) • Dorman Authorized Seller • Fast shipping • Easy returns
Regular price
$84.98
Couldn't load pickup availability
Vehicle Fitment: Use the table below to match your exact configuration. If you don’t see your exact setup, message us before ordering.
No reviews
Product details
- SKU 591|264119
- Barcode 19495071051
Share this item!
Product Description
Oil pan leaking? This engine oil pan is precision-engineered to match the original equipment pan on specific vehicle years, makes and models for a reliable replacement.
- Direct replacement - this engine oil pan is made to match the original pan on specific vehicles
- Complete assembly - includes replacement pan and drain plugs to match original components
- Durable design - high-strength coating prevents future corrosion
- Trustworthy value - backed by team of engineers and quality control experts in the United States
Detailed Applications
| Year | Make | Model | Configuration | Positions | Application Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| 1992 | Pontiac | Sunbird | L4 122 2.0L | ||
| 1991 | Pontiac | Sunbird | L4 122 2.0L | ||
| 1990 | Pontiac | LeMans | L4 122 2.0L | ||
| 1990 | Pontiac | Sunbird | L4 122 2.0L | ||
| 1989 | Pontiac | Grand Am | L4 122 2.0L | ||
| 1989 | Pontiac | LeMans | L4 122 2.0L | ||
| 1989 | Pontiac | Sunbird | L4 122 2.0L | ||
| 1988 | Buick | Skyhawk | L4 122 2.0L; VIN K | ||
| 1988 | Oldsmobile | Firenza | L4 122 2.0L; VIN K | ||
| 1988 | Pontiac | Grand Am | L4 122 2.0L | ||
| 1988 | Pontiac | Sunbird | L4 122 2.0L | ||
| 1987 | Buick | Skyhawk | L4 122 2.0L; VIN K | ||
| 1987 | Buick | Skyhawk | L4 122 2.0L; VIN M | ||
| 1987 | Oldsmobile | Firenza | L4 122 2.0L; VIN K | ||
| 1987 | Pontiac | Grand Am | L4 122 2.0L | ||
| 1987 | Pontiac | Sunbird | L4 122 2.0L |
Product Specifications
| Baffled: | No |
|---|---|
| Color: | Black |
| Crank Shaft Wiper Included: | No |
| Dipstick Port: | No |
| Drain Plug Included: | Yes |
| Drain Thread Size: | M14x1.5 |
| Engine Oil Cooler Return Fitting: | No |
| Gasket Or Seal Included: | No |
| Installation Hardware Included: | No |
| Kick Out Type Pan: | No |
| Length: | 18.75 in |
| Material: | Steel |
| Maximum Depth: | 6 in |
| Maximum Width: | 9.25 in |
| Package Contents: | Oil Pan |
| Package Quantity: | 1 |
| Packaging Type: | Box |
| Pickup Included: | No |
| Sump Location: | Rear |
| Sump Type: | Wet |
| Windage Tray Included: | No |
OE Numbers
| DIRECT OE CROSS | |
|---|---|
| 94658136 | GENERAL MOTORS |
| NON-DIRECT OE CROSS | |
|---|---|
| 90194295 | GENERAL MOTORS |
