Confirm Fitment Before You Buy
Not sure it fits? Message Year/Make/Model/Engine (2WD/4WD if applicable) and we’ll help confirm compatibility.
Why buy from Koskowski Automotive?
• 50+ years (since 1972) • Dorman Authorized Seller • Fast shipping • Easy returns
Regular price
$156.64
Couldn't load pickup availability
Vehicle Fitment: Use the table below to match your exact configuration. If you don’t see your exact setup, message us before ordering.
No reviews
Product details
- SKU 591|264142
- Barcode 889245592637
Share this item!
Product Description
Oil pan leaking? This engine oil pan is precision-engineered to match the original equipment pan on specific vehicle years, makes and models for a reliable replacement.
- Direct replacement - this engine oil pan is made to match the original pan on specific vehicles
- Complete assembly - includes replacement pan and drain plugs to match original components
- Durable design - high-strength coating prevents future corrosion
- Trustworthy value - backed by team of engineers and quality control experts in the United States
Detailed Applications
| Year | Make | Model | Configuration | Positions | Application Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| 2000 | Infiniti | QX4 | V6 3.3L (3275cc) | ||
| 2000 | Nissan | Pathfinder | V6 3.3L (3275cc) | ||
| 1999 | Infiniti | QX4 | V6 3.3L (3275cc) | ||
| 1999 | Nissan | Pathfinder | V6 3.3L (3275cc) | ||
| 1998 | Infiniti | QX4 | V6 3.3L (3275cc) | ||
| 1998 | Nissan | Pathfinder | V6 3.3L (3275cc) | ||
| 1997 | Infiniti | QX4 | V6 3.3L (3275cc) | ||
| 1997 | Nissan | Pathfinder | V6 3.3L (3275cc) | ||
| 1996 | Nissan | Pathfinder | V6 3.3L (3275cc) |
Product Specifications
| Baffled: | No |
|---|---|
| Capacity: | 3.42 qt |
| Color: | Black |
| Crank Shaft Wiper Included: | No |
| Dipstick Port: | No |
| Drain Plug Included: | Yes |
| Drain Thread Size: | M12 X 1.25 |
| Engine Oil Cooler Return Fitting: | No |
| Gasket Or Seal Included: | No |
| Installation Hardware Included: | No |
| Kick Out Type Pan: | No |
| Length: | 17.75 in |
| Material: | Steel |
| Maximum Depth: | 10.75 in |
| Maximum Width: | 9.937 in |
| Minimum Depth: | 10.687 in |
| Oil Level Sensor Port: | No |
| Package Contents: | 1 Oil Pan |
| Package Quantity: | 1 |
| Packaging Type: | Box |
| Pickup Included: | No |
| Pump Type: | Hydraulic |
| Sump Location: | Front |
| Sump Type: | Wet |
| Windage Tray Included: | No |
OE Numbers
| NON-DIRECT OE CROSS | |
|---|---|
| 111100W000 | NISSAN |
