Confirm Fitment Before You Buy
Not sure it fits? Message Year/Make/Model/Engine (2WD/4WD if applicable) and we’ll help confirm compatibility.
Why buy from Koskowski Automotive?
• 50+ years (since 1972) • Dorman Authorized Seller • Fast shipping • Easy returns
Regular price
$205.38
Couldn't load pickup availability
Vehicle Fitment: Use the table below to match your exact configuration. If you don’t see your exact setup, message us before ordering.
No reviews
Product details
- SKU 591|264172
- Barcode 889245592767
Share this item!
Product Description
Oil pan leaking? This engine oil pan is precision-engineered to match the original equipment pan on specific vehicle years, makes and models for a reliable replacement.
- Direct replacement - this engine oil pan is made to match the original pan on specific vehicles
- Complete assembly - includes replacement pan and drain plugs to match original components
- Durable design - high-strength coating prevents future corrosion
- Trustworthy value - backed by team of engineers and quality control experts in the United States
Detailed Applications
| Year | Make | Model | Configuration | Positions | Application Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| 1991 | Mercedes-Benz | 420SEL | Naturally Aspirated; V8 4.2L (4196cc); FI; GAS | ||
| 1991 | Mercedes-Benz | 560SEC | Naturally Aspirated; V8 5.6L (5547cc); FI; GAS | ||
| 1991 | Mercedes-Benz | 560SEL | Naturally Aspirated; V8 5.6L (5547cc); FI; GAS | ||
| 1990 | Mercedes-Benz | 420SEL | Naturally Aspirated; V8 4.2L (4196cc); FI; GAS | ||
| 1990 | Mercedes-Benz | 560SEC | Naturally Aspirated; V8 5.6L (5547cc); FI; GAS | ||
| 1990 | Mercedes-Benz | 560SEL | Naturally Aspirated; V8 5.6L (5547cc); FI; GAS | ||
| 1989 | Mercedes-Benz | 420SEL | Naturally Aspirated; V8 4.2L (4196cc); FI; GAS | ||
| 1989 | Mercedes-Benz | 560SEC | Naturally Aspirated; V8 5.6L (5547cc); FI; GAS | ||
| 1989 | Mercedes-Benz | 560SEL | Naturally Aspirated; V8 5.6L (5547cc); FI; GAS | ||
| 1988 | Mercedes-Benz | 420SEL | Naturally Aspirated; V8 4.2L (4196cc); FI; GAS | ||
| 1988 | Mercedes-Benz | 560SEC | Naturally Aspirated; V8 5.6L (5547cc); FI; GAS | ||
| 1988 | Mercedes-Benz | 560SEL | Naturally Aspirated; V8 5.6L (5547cc); FI; GAS | ||
| 1987 | Mercedes-Benz | 420SEL | Naturally Aspirated; V8 4.2L (4196cc); FI; GAS | ||
| 1987 | Mercedes-Benz | 560SEC | Naturally Aspirated; V8 5.6L (5547cc); FI; GAS | ||
| 1987 | Mercedes-Benz | 560SEL | Naturally Aspirated; V8 5.6L (5547cc); FI; GAS | ||
| 1986 | Mercedes-Benz | 420SEL | Naturally Aspirated; V8 4.2L (4196cc); FI; GAS | ||
| 1986 | Mercedes-Benz | 560SEC | Naturally Aspirated; V8 5.6L (5547cc); FI; GAS | ||
| 1986 | Mercedes-Benz | 560SEL | Naturally Aspirated; V8 5.6L (5547cc); FI; GAS | ||
| 1985 | Mercedes-Benz | 380SE | Naturally Aspirated; V8 3.8L (3839cc); FI; GAS | ||
| 1985 | Mercedes-Benz | 500SEC | Naturally Aspirated; V8 5.0L (4973cc); FI; GAS | ||
| 1985 | Mercedes-Benz | 500SEL | Naturally Aspirated; V8 5.0L (4973cc); FI; GAS | ||
| 1984 | Mercedes-Benz | 380SE | Naturally Aspirated; V8 3.8L (3839cc); FI; GAS | ||
| 1984 | Mercedes-Benz | 500SEC | Naturally Aspirated; V8 5.0L (4973cc); FI; GAS | ||
| 1984 | Mercedes-Benz | 500SEL | Naturally Aspirated; V8 5.0L (4973cc); FI; GAS | ||
| 1983 | Mercedes-Benz | 380SEC | Naturally Aspirated; V8 3.8L (3839cc); FI; GAS | ||
| 1983 | Mercedes-Benz | 380SEL | Naturally Aspirated; V8 3.8L (3839cc); FI; GAS | ||
| 1982 | Mercedes-Benz | 380SEC | Naturally Aspirated; V8 3.8L (3839cc); FI; GAS | ||
| 1982 | Mercedes-Benz | 380SEL | Naturally Aspirated; V8 3.8L (3839cc); FI; GAS | ||
| 1981 | Mercedes-Benz | 380SEL | Naturally Aspirated; V8 3.8L (3839cc); FI; GAS | ||
| 1980 | Mercedes-Benz | 450SEL | Naturally Aspirated; V8 4.5L (4520cc); FI; GAS | ||
| 1979 | Mercedes-Benz | 450SEL | Naturally Aspirated; V8 4.5L (4520cc); FI; GAS | ||
| 1979 | Mercedes-Benz | 450SEL | Naturally Aspirated; V8 6.8L (6835cc); FI; GAS | ||
| 1978 | Mercedes-Benz | 450SEL | Naturally Aspirated; V8 4.5L (4520cc); FI; GAS | ||
| 1978 | Mercedes-Benz | 450SEL | Naturally Aspirated; V8 6.8L (6835cc); FI; GAS | ||
| 1977 | Mercedes-Benz | 450SEL | Naturally Aspirated; V8 4.5L (4520cc); FI; GAS | ||
| 1977 | Mercedes-Benz | 450SEL | Naturally Aspirated; V8 6.8L (6835cc); FI; GAS | ||
| 1976 | Mercedes-Benz | 450SE | Naturally Aspirated; V8 4.5L (4520cc); FI; GAS | ||
| 1976 | Mercedes-Benz | 450SEL | Naturally Aspirated; V8 4.5L (4520cc); FI; GAS | ||
| 1975 | Mercedes-Benz | 450SE | Naturally Aspirated; V8 4.5L (4520cc); FI; GAS | ||
| 1975 | Mercedes-Benz | 450SEL | Naturally Aspirated; V8 4.5L (4520cc); FI; GAS |
Product Specifications
| Baffled: | No |
|---|---|
| Capacity: | 8.5 qt |
| Color: | Black |
| Crank Shaft Wiper Included: | No |
| Dipstick Port: | No |
| Drain Plug Included: | Yes |
| Drain Thread Size: | M12 X 1.5 |
| Engine Oil Cooler Return Fitting: | No |
| Gasket Or Seal Included: | No |
| Installation Hardware Included: | No |
| Kick Out Type Pan: | No |
| Length: | 13.62 in |
| Material: | Steel |
| Maximum Depth: | 2.375 in |
| Maximum Width: | 12 in |
| Minimum Depth: | 2.25 in |
| Oil Level Sensor Port: | No |
| Package Contents: | 1 Oil Pan |
| Package Quantity: | 1 |
| Packaging Type: | Box |
| Pickup Included: | No |
| Pump Type: | Hydraulic |
| Sump Location: | Front |
| Sump Type: | Wet |
| Windage Tray Included: | No |
OE Numbers
| NON-DIRECT OE CROSS | |
|---|---|
| 1170100128 | MERCEDES-BENZ |
