Confirm Fitment Before You Buy
Not sure it fits? Message Year/Make/Model/Engine (2WD/4WD if applicable) and we’ll help confirm compatibility.
Why buy from Koskowski Automotive?
• 50+ years (since 1972) • Dorman Authorized Seller • Fast shipping • Easy returns
Regular price
$180.48
Couldn't load pickup availability
Vehicle Fitment: Use the table below to match your exact configuration. If you don’t see your exact setup, message us before ordering.
No reviews
Product details
- SKU 591|264375
- Barcode 37495163125
Share this item!
Product Description
Oil pan leaking? This engine oil pan is precision-engineered to match the original equipment pan on specific vehicle years, makes and models for a reliable replacement.
- Direct replacement - this engine oil pan is made to match the original pan on specific vehicles
- Complete assembly - includes replacement pan and drain plugs to match original components
- Durable design - high-strength coating prevents future corrosion
- Trustworthy value - backed by team of engineers and quality control experts in the United States
Detailed Applications
| Year | Make | Model | Configuration | Positions | Application Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | Chevrolet | Express 2500 | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2020 | Chevrolet | Express 3500 | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2020 | Chevrolet | Express 4500 | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2020 | Chevrolet | Express Cargo (Mexico) | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2020 | Chevrolet | Express Pasajeros (Mexico) | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2020 | GMC | Savana 2500 | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2020 | GMC | Savana 3500 | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2020 | GMC | Savana 4500 | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2019 | Chevrolet | Express 2500 | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2019 | Chevrolet | Express 3500 | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2019 | Chevrolet | Express 4500 | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2019 | Chevrolet | Express Cargo (Mexico) | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2019 | Chevrolet | Express Pasajeros (Mexico) | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2019 | Chevrolet | Silverado 2500 HD | V8 364 6.0L (5967cc) | wo/Oil Level Sensor | |
| 2019 | Chevrolet | Silverado 3500 HD | V8 364 6.0L (5967cc) | wo/Oil Level Sensor | |
| 2019 | Chevrolet | Suburban | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2019 | Chevrolet | Suburban 3500 HD | V8 364 6.0L (5967cc) | wo/Oil Level Sensor | |
| 2019 | GMC | Savana 2500 | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2019 | GMC | Savana 3500 | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2019 | GMC | Savana 4500 | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2019 | GMC | Sierra 2500 HD | V8 364 6.0L (5967cc) | wo/Oil Level Sensor | |
| 2019 | GMC | Sierra 3500 HD | V8 364 6.0L (5967cc) | wo/Oil Level Sensor | |
| 2018 | Chevrolet | Express 2500 | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2018 | Chevrolet | Express 3500 | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2018 | Chevrolet | Express 4500 | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2018 | Chevrolet | Express Cargo (Mexico) | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2018 | Chevrolet | Express Pasajeros (Mexico) | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2018 | Chevrolet | Silverado 2500 HD | V8 364 6.0L (5967cc) | wo/Oil Level Sensor | |
| 2018 | Chevrolet | Silverado 3500 (Mexico) | V8 364 6.0L (5967cc) | wo/Oil Level Sensor | |
| 2018 | Chevrolet | Silverado 3500 HD | V8 364 6.0L (5967cc) | wo/Oil Level Sensor | |
| 2018 | Chevrolet | Suburban | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2018 | Chevrolet | Suburban 3500 HD | V8 364 6.0L (5967cc) | wo/Oil Level Sensor | |
| 2018 | GMC | Savana 2500 | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2018 | GMC | Savana 3500 | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2018 | GMC | Savana 4500 | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2018 | GMC | Sierra 2500 HD | V8 364 6.0L (5967cc) | wo/Oil Level Sensor | |
| 2018 | GMC | Sierra 3500 HD | V8 364 6.0L (5967cc) | wo/Oil Level Sensor | |
| 2017 | Chevrolet | Express 2500 | V8 294 4.8L | ||
| 2017 | Chevrolet | Express 2500 | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2017 | Chevrolet | Express 3500 | V8 294 4.8L | ||
| 2017 | Chevrolet | Express 3500 | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2017 | Chevrolet | Express 4500 | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2017 | Chevrolet | Express Cargo (Mexico) | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2017 | Chevrolet | Express Pasajeros (Mexico) | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2017 | Chevrolet | Silverado 2500 HD | V8 364 6.0L (5967cc) | wo/Oil Level Sensor | |
| 2017 | Chevrolet | Silverado 3500 (Mexico) | V8 364 6.0L (5967cc) | wo/Oil Level Sensor | |
| 2017 | Chevrolet | Silverado 3500 HD | V8 364 6.0L (5967cc) | wo/Oil Level Sensor | |
| 2017 | Chevrolet | Suburban | V8 364 6.0L (5967cc) | ||
| 2017 | Chevrolet | Suburban 3500 HD | V8 364 6.0L (5967cc) | wo/Oil Level Sensor | |
| 2017 | GMC | Savana 2500 | V8 294 4.8L |
Product Specifications
| Baffled: | No |
|---|---|
| Capacity: | 5 qt |
| Color: | Metallic Gray |
| Crank Shaft Wiper Included: | No |
| Dipstick Port: | No |
| Drain Plug Included: | Yes |
| Drain Thread Size: | M14x1.5 |
| Engine Oil Cooler Return Fitting: | Yes |
| Gasket Or Seal Included: | No |
| Installation Hardware Included: | No |
| Kick Out Type Pan: | No |
| Length: | 22 in |
| Material: | Aluminum |
| Maximum Depth: | 8 in |
| Maximum Width: | 10.5 in |
| Package Contents: | Oil Pan |
| Package Quantity: | 1 |
| Packaging Type: | Box |
| Pickup Included: | No |
| Sump Location: | Center |
| Sump Type: | Wet |
| Windage Tray Included: | Yes |
OE Numbers
| DIRECT OE CROSS | |
|---|---|
| 12619776 | GENERAL MOTORS |
| 12627903 | GENERAL MOTORS |
| 12640746 | GENERAL MOTORS |
| 8-12640-746-0 | ISUZU |
