Confirm Fitment Before You Buy
Not sure it fits? Message Year/Make/Model/Engine (2WD/4WD if applicable) and we’ll help confirm compatibility.
Why buy from Koskowski Automotive?
• 50+ years (since 1972) • Dorman Authorized Seller • Fast shipping • Easy returns
Regular price
$103.06
Couldn't load pickup availability
Vehicle Fitment: Use the table below to match your exact configuration. If you don’t see your exact setup, message us before ordering.
Product details
- SKU 591|264528
- Barcode 885484848887
Share this item!
Product Description
Oil pan leaking? This engine oil pan is precision-engineered to match the original equipment pan on specific vehicle years, makes and models for a reliable replacement.
- Direct replacement - this engine oil pan is made to match the original pan on specific vehicles
- Complete assembly - includes replacement pan and drain plugs to match original components
- Durable design - high-strength coating prevents future corrosion
- Trustworthy value - backed by team of engineers and quality control experts in the United States
Detailed Applications
| Year | Make | Model | Configuration | Positions | Application Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | Nissan | Frontier | RWD; L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2015 | Nissan | NP300 (Mexico) | RWD; L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2014 | Nissan | Frontier | RWD; L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2014 | Nissan | NP300 (Mexico) | RWD; L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2013 | Nissan | Frontier | RWD; L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2013 | Nissan | NP300 (Mexico) | RWD; L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2012 | Nissan | Frontier | RWD; L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2012 | Nissan | NP300 (Mexico) | RWD; L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2011 | Nissan | Frontier | L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2011 | Nissan | NP300 (Mexico) | L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2010 | Nissan | NP300 (Mexico) | L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2009 | Nissan | NP300 (Mexico) | L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2008 | Nissan | Frontier | L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2007 | Nissan | Frontier | L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2006 | Nissan | Frontier | L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2004 | Nissan | Frontier | L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2004 | Nissan | Xterra | L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2003 | Nissan | Frontier | L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2003 | Nissan | Xterra | L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2002 | Nissan | Frontier | L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2002 | Nissan | Xterra | L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2001 | Nissan | Frontier | L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2001 | Nissan | Xterra | L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2000 | Nissan | Frontier | RWD; L4 2.4L (2389cc) | ||
| 2000 | Nissan | Xterra | L4 2.4L (2389cc) | ||
| 1999 | Nissan | Frontier | RWD; L4 2.4L (2389cc) | ||
| 1998 | Nissan | Frontier | RWD; L4 2.4L (2389cc) | ||
| 1997 | Nissan | Pickup | RWD; L4 2.4L (2389cc) | ||
| 1996 | Nissan | Pickup | RWD; L4 2.4L (2389cc) | ||
| 1995 | Nissan | Pickup | RWD; L4 2.4L (2389cc) | ||
| 1994 | Nissan | D21 | RWD; L4 2.4L (2389cc); Engine Desg. KA24E | ||
| 1993 | Nissan | D21 | RWD; L4 2.4L (2389cc); Engine Desg. KA24E | ||
| 1992 | Nissan | D21 | RWD; L4 2.4L (2389cc); Engine Desg. KA24E | ||
| 1991 | Nissan | D21 | RWD; L4 2.4L (2389cc); Engine Desg. KA24E | ||
| 1990 | Nissan | D21 | RWD; L4 2.4L (2389cc); Engine Desg. KA24E |
Product Specifications
| Baffled: | No |
|---|---|
| Capacity: | 4.5 qt |
| Color: | Black |
| Crank Shaft Wiper Included: | No |
| Dipstick Port: | No |
| Drain Plug Included: | Yes |
| Drain Thread Size: | M12 X 1.25 |
| Engine Oil Cooler Return Fitting: | No |
| Gasket Or Seal Included: | No |
| Installation Hardware Included: | No |
| Kick Out Type Pan: | No |
| Length: | 19 in |
| Material: | Steel |
| Maximum Depth: | 6.5 in |
| Maximum Width: | 10 in |
| Oil Level Sensor Port: | No |
| Package Contents: | Oil Pan |
| Package Quantity: | 1 |
| Packaging Type: | Box |
| Pickup Included: | No |
| Sump Location: | Rear |
| Sump Type: | Wet |
| Windage Tray Included: | Yes |
OE Numbers
| DIRECT OE CROSS | |
|---|---|
| 111103S500 | NISSAN |
| 1111086G00 | NISSAN |
| 11110F4500 | NISSAN |
