Confirm Fitment Before You Buy
Not sure it fits? Message Year/Make/Model/Engine (2WD/4WD if applicable) and we’ll help confirm compatibility.
Why buy from Koskowski Automotive?
• 50+ years (since 1972) • Dorman Authorized Seller • Fast shipping • Easy returns
Regular price
$186.76
Couldn't load pickup availability
Vehicle Fitment: Use the table below to match your exact configuration. If you don’t see your exact setup, message us before ordering.
No reviews
Product details
- SKU 591|264583
- Barcode 885484849969
Share this item!
Product Description
Oil pan leaking? This engine oil pan is precision-engineered to match the original equipment pan on specific vehicle years, makes and models for a reliable replacement.
- Direct replacement - this engine oil pan is made to match the original pan on specific vehicles
- Complete assembly - includes replacement pan and drain plugs to match original components
- Durable design - high-strength coating prevents future corrosion
- Trustworthy value - backed by team of engineers and quality control experts in the United States
Detailed Applications
| Year | Make | Model | Configuration | Positions | Application Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | Chrysler | 300 | AWD; V6 215 3.5L (3497cc) | ||
| 2010 | Dodge | Charger | AWD; V6 215 3.5L (3497cc) | ||
| 2009 | Chrysler | 300 | AWD; V6 215 3.5L (3497cc) | ||
| 2009 | Dodge | Charger | AWD; V6 215 3.5L (3497cc) | ||
| 2008 | Chrysler | 300 | AWD; V6 215 3.5L (3497cc) | ||
| 2008 | Dodge | Charger | AWD; V6 215 3.5L (3497cc) | ||
| 2008 | Dodge | Magnum | AWD; V6 215 3.5L (3497cc) | ||
| 2007 | Chrysler | 300 | AWD; V6 215 3.5L (3497cc) | Use w/Original Oil Filter Fitting No. 04104511AB | |
| 2007 | Dodge | Charger | AWD; V6 215 3.5L (3497cc) | Use w/Original Oil Filter Fitting No. 04104511AB | |
| 2007 | Dodge | Magnum | AWD; V6 215 3.5L (3497cc) | Use w/Original Oil Filter Fitting No. 04104511AB |
Product Specifications
| Baffled: | No |
|---|---|
| Capacity: | 6 qt |
| Color: | Metallic Gray |
| Crank Shaft Wiper Included: | No |
| Dipstick Port: | No |
| Drain Plug Included: | Yes |
| Drain Thread Size: | M14 x 1.5 |
| Engine Oil Cooler Return Fitting: | No |
| Gasket Or Seal Included: | No |
| Installation Hardware Included: | No |
| Kick Out Type Pan: | Yes |
| Length: | 20.125 in |
| Material: | Aluminum |
| Maximum Depth: | 7.375 in |
| Maximum Width: | 13.75 in |
| Minimum Depth: | 7.25 in |
| Oil Level Sensor Port: | No |
| Package Contents: | Oil Pan |
| Package Quantity: | 1 |
| Packaging Type: | Box |
| Pickup Included: | No |
| Pump Type: | Hydraulic |
| Sump Location: | Front |
| Sump Type: | Wet |
| Windage Tray Included: | Yes |
OE Numbers
| DIRECT OE CROSS | |
|---|---|
| 4792963AD | CHRYSLER |
| 4792963AE | CHRYSLER |
