Confirm Fitment Before You Buy
Not sure it fits? Message Year/Make/Model/Engine (2WD/4WD if applicable) and we’ll help confirm compatibility.
Why buy from Koskowski Automotive?
• 50+ years (since 1972) • Dorman Authorized Seller • Fast shipping • Easy returns
Regular price
$58.01
Couldn't load pickup availability
Vehicle Fitment: Use the table below to match your exact configuration. If you don’t see your exact setup, message us before ordering.
No reviews
Product details
- SKU 591|264593
- Barcode 885484850163
Share this item!
Product Description
Oil pan leaking? This engine oil pan is precision-engineered to match the original equipment pan on specific vehicle years, makes and models for a reliable replacement.
- Direct replacement - this engine oil pan is made to match the original pan on specific vehicles
- Complete assembly - includes replacement pan and drain plugs to match original components
- Durable design - high-strength coating prevents future corrosion
- Trustworthy value - backed by team of engineers and quality control experts in the United States
Detailed Applications
| Year | Make | Model | Configuration | Positions | Application Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | Lexus | NX300h | L4 152 2.5L (2494cc) | Lower | |
| 2019 | Lexus | NX300h | L4 152 2.5L (2494cc) | Lower | |
| 2019 | Toyota | RAV4 | L4 152 2.5L (2494cc); Mexico Region | Lower | |
| 2018 | Lexus | NX300h | L4 152 2.5L (2494cc) | Lower | |
| 2018 | Toyota | RAV4 | L4 152 2.5L (2494cc) | Lower | |
| 2017 | Lexus | NX300h | L4 152 2.5L (2494cc) | Lower | |
| 2017 | Toyota | RAV4 | L4 152 2.5L (2494cc) | Lower | |
| 2016 | Lexus | NX300h | L4 152 2.5L (2494cc) | Lower | |
| 2016 | Scion | tC | L4 152 2.5L (2494cc) | Lower | |
| 2016 | Toyota | RAV4 | L4 152 2.5L (2488cc) | Lower | |
| 2016 | Toyota | RAV4 | L4 152 2.5L (2494cc) | Lower | |
| 2015 | Lexus | NX300h | L4 152 2.5L (2494cc) | Lower | |
| 2015 | Scion | tC | L4 152 2.5L (2494cc) | Lower | |
| 2015 | Toyota | RAV4 | L4 152 2.5L (2488cc) | Lower | |
| 2015 | Toyota | RAV4 | L4 152 2.5L (2494cc) | Lower | |
| 2014 | Scion | tC | L4 152 2.5L (2494cc) | Lower | |
| 2014 | Toyota | RAV4 | L4 152 2.5L (2488cc) | Lower | |
| 2014 | Toyota | RAV4 | L4 152 2.5L (2494cc) | Lower | |
| 2013 | Scion | tC | L4 152 2.5L (2494cc) | Lower | |
| 2013 | Toyota | RAV4 | L4 152 2.5L (2488cc) | Lower | |
| 2013 | Toyota | RAV4 | L4 152 2.5L (2494cc) | Lower | |
| 2012 | Scion | tC | L4 152 2.5L (2494cc) | Lower | |
| 2012 | Toyota | RAV4 | L4 152 2.5L (2488cc) | Lower | |
| 2012 | Toyota | RAV4 | L4 152 2.5L (2494cc) | Lower | |
| 2011 | Scion | tC | L4 152 2.5L (2494cc) | Lower | |
| 2011 | Toyota | RAV4 | L4 152 2.5L (2488cc) | Lower | |
| 2011 | Toyota | RAV4 | L4 152 2.5L (2494cc) | Lower | |
| 2010 | Toyota | RAV4 | L4 152 2.5L (2488cc) | Lower | |
| 2010 | Toyota | RAV4 | L4 152 2.5L (2494cc) | Lower | |
| 2009 | Toyota | RAV4 | L4 152 2.5L (2494cc) | Lower |
Product Specifications
| Baffled: | No |
|---|---|
| Capacity: | 2 qt |
| Color: | Black |
| Crank Shaft Wiper Included: | No |
| Dipstick Port: | No |
| Drain Plug Included: | Yes |
| Drain Thread Size: | 12 mm |
| Engine Oil Cooler Return Fitting: | No |
| Gasket Or Seal Included: | No |
| Installation Hardware Included: | No |
| Kick Out Type Pan: | No |
| Length: | 13.25 in |
| Material: | Steel |
| Maximum Depth: | 4.5 in |
| Maximum Width: | 13.25 in |
| Oil Level Sensor Port: | No |
| Package Contents: | Oil Pan |
| Package Quantity: | 1 |
| Packaging Type: | Box |
| Pickup Included: | No |
| Sump Location: | Front |
| Sump Type: | Wet |
| Windage Tray Included: | No |
OE Numbers
| DIRECT OE CROSS | |
|---|---|
| 121010V030 | TOYOTA |
| 121010V040 | TOYOTA |
| 1210136050 | TOYOTA |
