Confirm Fitment Before You Buy
Not sure it fits? Message Year/Make/Model/Engine (2WD/4WD if applicable) and we’ll help confirm compatibility.
Why buy from Koskowski Automotive?
• 50+ years (since 1972) • Dorman Authorized Seller • Fast shipping • Easy returns
Regular price
$35.51
Couldn't load pickup availability
Vehicle Fitment: Use the table below to match your exact configuration. If you don’t see your exact setup, message us before ordering.
Product details
- SKU 591|7120
- Barcode 725716107828
Share this item!
Product Description
Backlit for clear visibility, Dorman's Engine Coolant Temperature Gauge features a sleek black face with crisp white marks, green and red “safe zone” indication, and a red needle. It provides at-a-glance monitoring of the coolant, oil, or automatic transmission fluid temperatures to help prevent overheating and ensure a long engine life. The Gauge is available in a kit that includes the gauge, mounting panel with optional wood grain panel insert, sending unit, adapter fittings and installation hardware.
- Available in narrow or wide sweeps
- Three different temperature ranges available: 130-290, 130-180, and 100-280
- Vibration, temperature, and moisture-resistant
- Available with an adjustable tilt tube for optimal alignment with driver's line of sight
Product Specifications
| Depth: | 2.75 in |
|---|---|
| Fluid Filled: | No |
| Gauge Bezel Color: | Chrome |
| Gauge Display: | Analog |
| Gauge Face Color: | Black |
| Gauge Measures: | Temperature |
| Gauge Range: | 130-280 Deg F; 60-140 Deg C |
| Gauge Writing Color: | White/blue |
| Height: | 2.25 in |
| Package Contents: | 1 Water Temp Gauge |
| Package Quantity: | 1 |
| Packaging Type: | Clamshell |
| Sending Unit Included: | Yes |
| Sensor Type: | Temperature |
| Universal Or Specific Fit: | Universal |
| Width (in): | 2.25 in |
